System stabilizacji ciśnienia 4.0

System stabilizacji ciśnienia niezbędny w każdej sprężarkowni!

Czasami ciśnienie w sieciach sprężonego powietrza znacznie spada. Dzieje się tak najczęściej w czasie przerw w produkcji czy podczas weekendów. Sprężone powietrze wycieka przez drobne nieszczelności. W rezultacie ciśnienie w sieci jest niższe niż nastawione na sprężarkach. Po włączeniu sprężarek znacznie zwiększa się prędkość przepływu sprężonego powietrza. Może to powodować uszkodzenia wszystkich komponentów systemu. Takie zjawisko jest zagrożeniem w szczególności dla osuszaczy i filtrów. Może doprowadzić do przeciążenia lub nawet uszkodzenia urządzeń. Dlatego powstał system stabilizacji ciśnienia z serii DHS 4.0 firmy KAESER KOMPRESSOREN. Zastosowanie systemu stabilizacji ciśnienia utrzymuje konieczne ciśnienie minimalne. Zapewnia tym samym bezpieczeństwo urządzeń podczas uruchamiania instalacji po przestoju.

Dodatkowo system stabilizacji ciśnienia zapewnia wysoką jakość sprężonego powietrza. System sprężonego powietrza nie ulegnie przeciążeniu. Nawet przy całkowitym wyłączeniu urządzenia wytwarzającego sprężone powietrze. 

Systemy stabilizacji ciśnienia posiadają opatentowaną regulację modulowaną. Dzięki temu są najlepiej przygotowane na wszystkie ekstremalne przypadki z udziałem wysokiego ciśnienia. Łączy w sobie niezawodność i łatwą obsługę, co jest typowe dla marki KAESER.

  • Wielkości przyłączeniowe od G ½ do G 3 oraz od DN 40 do DN 400
  • Do systemów z jedną lub z kilkoma liniami uzdatniania sprężonego powietrza
  • Wszechstronne zastosowanie dzięki licznym złączom oraz możliwościom konfiguracji

Zalety:

  • Dwa tryby pracy
    Niezawodne zasilanie sprężonym powietrzem lub pewna jakość sprężonego powietrza. To zapewnia doskonałe dostosowanie urządzeń do Państwa wymagań
  • Bardzo łatwa koncepcja obsługi
    Prosta konfiguracja w 25 językach oraz natychmiastowe rozpoznanie stanu pracy. W sytuacjach awaryjnych jest możliwe uruchamianie ręczne. Wszystko to gwarantuje oszczędność czasu i wzrost bezpieczeństwa.
  • Połączenie do SIGMA AIR MANAGER 4.0
    System stabilizacji ciśnienia może być podłączony do nadrzędnego systemu sterowania SIGMA AIR MANAGER 4.0.

 

 

Szczegóły produktu

Wyposażenie
Dwa tryby pracy
 
  • 1 – „Bezpieczne zasilanie sprężonym powietrzem”. Zabezpieczenie układu uzdatniania sprężonego powietrza przy zbyt niskich ciśnieniach roboczych. Przykładowo przy uruchamianiu stacji i/lub zbyt dużym zużyciu sprężonego powietrza.
  • 2 – „Bezpieczna jakość sprężonego powietrza”. W przypadku awarii lub nagłego spadku ciśnienia w sieci zawór zamyka się. Zabezpiecza w ten sposób elementy uzdatniania i urządzenia zasilane sprężonym powietrzem.
Elektroniczna jednostka sterująca
 
  • Wbudowany elektroniczny czujnik ciśnienia
  • Reduktor ciśnienia 0 – 16 bar
  • Wskaźnik LED
  • Zgłoszenie mechaniczne
  • Komputer
  • Monitorowanie ciśnienia
  • Wyświetlacz (25 języków)
  • Zabezpieczenie hasłem
  • Przełącznik rodzajów eksploatacji
  • Jednostka sterująca, obrotowa w zakresie 90°
  • Nadzór położenia krańcowego
  • Aktualizacja oprogramowania za pomocą karty microSD
  • Klawiatura oraz przełącznik trybu pracy zabezpieczone plombami przed niepowołanymi osobami
  • Różne opcje napięcia elektrycznego: 100–240 V AC, 50/60 Hz lub 24 V DC
Napęd wahliwy
 
  • Napęd pneumatyczny amortyzowany sprężynowo
  • Ruch zaworu kulowego lub motylkowego sterowany ciśnieniem wewnętrznym
  • W standardzie bezsilikonowe smary do zaworu kulowego lub klapy odcinającej; opcjonalnie jest możliwe wykonanie bezsilikonowe
Obsługa
 
  • Wprowadzanie za pomocą klawiatury hasła lub parametrów roboczych; przykłady parametrów roboczych to ciśnienie otwierania, histereza, procentowa wartość czasu otwierania/zamykania
  • Opcjonalny nadrzędny system sterowania
  • Możliwość uruchomienia ręcznego za pomocą klucza w przypadku awarii zasilania
Interfejsy
 
  • Wejścia bezpotencjałowe do „wyłączenia zewnętrznego”, np. przy zakłóceniu osuszacza
  • Wyjścia bezpotencjałowe do „komunikatu zbiorczego”, „otwarty”, „zamknięty” i „nadzór ciśnienia”
  • Sygnał sieciowy 4-20 mA do sterowania sprężarką lub systemów sterujących maszynami
  • Przygotowane przyłącze do obsługi zdalnej
  • Interfejs komunikacyjny Modbus TCP ze złączem wtykowym M12

Zawór kulowy lub klapa odcinająca

Rozwiązania umożliwiają prostą przebudowę lub rozbudowę sieci sprężonego powietrza. Urządzenie jest łatwe w montażu na orurowaniu.

SIGMA NETWORK

DHS 4.0 jest standardowo wyposażony w interfejs SIGMA NETWORK, aby zapewnić jeszcze wygodniejszą obsługę.

Dbamy o Twoją stację sprężonego powietrza
System DHS 4.0 zamontowany w stacji sprężonego powietrza.

Stacja sprężonego powietrza pod kontrolą

System sprężonego powietrza musi być zaprojektowany, aby zapewnić bezpieczeństwo procesów produkcyjnych. Jednocześnie muszą być zapewnione warunki ekonomicznego i pewnego działania stacji sprężarek. Aby to osiągnąć, należy kierować się kilkoma zasadami. Podczas planowania należy uwzględnić wymagane ciśnienie oraz parametry jakościowe dotyczące sprężonego powietrza procesowego. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę rurociągi, chłodzenie, wentylację, parametry pomieszczenia i aspekty dotyczące środowiska. Przemyślany projekt systemu to fundament późniejszej efektywnej obsługi. 

Wytwarzanie, uzdatnianie i magazynowanie sprężonego powietrza to etapy dostarczania sprężonego powietrza. Komponenty uzdatniające mogą ulec uszkodzeniu. Przyczyną mogą być zbyt duże przepływy sprężonego powietrza lub błędy. W takim przypadku sieć jest otwarta do atmosfery i prowadzi to do zanieczyszczenia powietrza procesowego. Czasami stosuje się inne rozwiązanie. Jest nim praca sprężarek w weekendy. W ten sposób następuje wyrównanie strat spowodowanych przez nieszczelności w sieci sprężonego powietrza. Jednak takie rozwiązanie generuje niepotrzebne koszty. Dzięki systemom stabilizacji ciśnienia firmy KAESER KOMPRESSOREN można o tym zapomnieć.

Bezpieczne napełnianie sieci sprężonego powietrza

Chroni komponenty!

Możliwości zastosowania DHS: Bezpieczne przygotowanie sprężonego powietrza z rozruchem systemów w sieci
  1. Sprężarka
  2. Osuszacz chłodniczy ze spustem ECO-DRAIN
  3. Filtracja z ECO-DRAIN
  4. Zbiorniki sprężonego powietrza
  1. Elektroniczny system stabilizacji ciśnienia DHS 4.0
  2. AQUAMAT- uzdatnianie kondensatu
  3. Sieć sprężonego powietrza

Ochrona osuszaczy i filtrów sprężonego powietrza

Po dłuższej przerwie w pracy sprężarek może nastąpić odpowietrzenie sieci sprężonego powietrza. Podczas ponownego uruchamiania sprężarek pojawia się brak oporu ze strony ciśnienia sieciowego. Elementy uzdatniające systemu sprężonego powietrza są zaprojektowane na nominalną wydajność i prędkości przepływu. Takie parametry występują w sieci sprężonego powietrza podczas normalnej pracy. Dlatego przy braku przeciwciśnienia istnieje pewne niebezpieczeństwo. Sprężone powietrze może przepływać przez filtry i osuszacz ze zbyt dużą prędkością. Może to prowadzić do uszkodzenia elementów filtracyjnych oraz podwyższenia ciśnieniowego punktu rosy osuszacza. W rezultacie w przewodzie rurowym i powietrzu procesowym pojawiają się zanieczyszczenia. Mogą to być cząstki stałe, oleje lub woda.

Pewna jakość sprężonego powietrza podczas napełniania sieci
Możliwości zastosowania systemu DHS: Pewna jakość sprężonego powietrza podczas napełniania sieci
  1. Sprężarki
  2. Zbiorniki sprężonego powietrza
  3. Osuszacz chłodniczy ze spustem ECO-DRAIN
  4. Filtracja z ECO-DRAIN
  1. Elektroniczny system stabilizacji ciśnienia DHS 4.0
  2. SIGMA AIR MANAGER 4.0
  3. AQUAMAT - uzdatnianie kondensatu
  4. Sieć sprężonego powietrza

Stabilizacja ciśnienia przy dwóch układach uzdatniania

Elektroniczny system stabilizacji ciśnienia sprawdza się również w trakcie pracy układu dostarczania sprężonego powietrza. Jest niezbędny w przypadku systemu z kilkoma liniami uzdatniania sprężonego powietrza. Zapewnia sprężone powietrze o niezmiennie wysokiej jakości. System stabilizacji ciśnienia odcina sieć sprężonego powietrza, np. w przypadku awarii osuszacza lub filtra. Zapewnia to nie tylko jakość sprężonego powietrza, lecz również chroni sieć i produkcyjne punkty odbiorcze.

Dane techniczne

Dane techniczne znajdują się w tej broszurze: